خانه » پزشکی و سلامت » بیماری ها و راه های درمان » سلامتی جسمی و روحی با یک رج بافتنی

سلامتی جسمی و روحی با یک رج بافتنی

سلامتی جسمی و روحی با یک رج بافتنی

سلامتی جسمی و روحی با یک رج بافتنی

اثار مثبت کارهای هنری دستی روی سلامت جسم و روان شما. بافتن، دوختن، نقاشی کشیدن و هر کار هنری دیگر می تواند آثار بسیار خوبی روی سلامت شما داشته باشد.

مادر بزرگ من ۱۰۰ سال عمر کرد، اما راز عمر طولانی او ورزش کردن، رژیم غذایی سالم و یا خواب سالم نبود، گرچه می توانم بگویم همه آنها را نیز تا حدودی رعایت می کرد اما دلیل اصلی عمر طولانی او بافتن، دوختن، قلاب بافی و درست کردن لحاف های چهل تکه بود. او با این کارها دستان و ذهن خود را مشغول نگه می داشت. او باور داشت که عادت هایی مانند بافتنی و قلاب بافی که نیاز به صرف خلاقیت داشتند قدرتی بی نظیر به وی می دهند. همین بود که باعث شد او تا سال‌های پایانی زندگی خود همچنان فعال و سرزنده باشد.

اما اگر داستان مادربزرگ من را کنار بگذاریم باید بگویم امروزه کارشناسان علوم مختلف مخصوصاً روانشناسی تائید می‌کنند که انجام کارهای هنری و ساختن کاردستی تأثیرات مثبتی روی سلامت ما دارند. در ادامه به تعدادی از این تأثیرات اشاره می‌کنیم.

  1. هنرهای دستی شمارا شاد می‌کند.

انجام دادن کارهای هنری روحیه را بهتر می‌کند، شادی را بیشتر می‌کند و غم‌ها را از بین می‌برد. در یک تحقیق مشخص شد از بین۳ هزار و ۵۴۵ فرد، ۸۱ درصد بعد از یک جلسه بافتن احساس بهتری داشته‌اند.

  1. هنرهای دستی استرس را کاهش می‌دهد

در تحقیق دیگری که در دانشگاه نیویورک انجام شد مشخص شد که بیماران پس از گذراندن زمانی به دوختن، احساس آرامش بیشتری داشتند. در تحقیقات دیگری نیز مشخص شد که انجام کارهای هنری مانند دوختن و بافتن و … باعث رها شدن سروتونین می‌شود که احساس شادابی و سرزندگی به انسان می‌دهد. همچنین آن‌ها دریافتند هنگام انجام این‌ کارها ضربان قلب نیز پایین می‌آید.

  1. هنرهای دستی عزت‌نفس و حس حمایت جمعی را افزایش می‌دهد.

انجام کارهای هنری دستی هم خلاقانه است و هم تولیدی است. پروسه اندیشیدن به ساختن چیزی، ساختن آن و تبدیل مواد اولیه به‌وسیله ای کاربردی و زیبا نوعی احساس خود ارزشمندی به انسان می‌دهد و او را برای حضور در گروه‌های اجتماعی تشویق می‌کند.

  1. کارهای هنری دستی مهارت و توانایی ایجاد هماهنگی را در انسان افزایش می‌دهد.

وقتی شما کاری هنری مانند بافتن انجام می‌دهید مهارت ایجاد هماهنگی بین انگشتان دست و چشم و فکر را می‌آموزید.

  1. کارهای هنری قدرت ذهن را افزایش می‌دهند.

انجام کارهای هنری راز جوان ماندن ذهن و بدن است. کارهای هنری دستی این قدرت را دارند که سرعت پیر شده بدن و ذهن را کند کنند. در تحقیقات زیادی نشان داده‌شده است که انجام کارهایی نظیر بافتن از ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال عقل در کهن‌سالی جلوگیری می‌کند.

.

منبع:خبرپدیده

loading...
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

Copyright Saison.ir © 2015 - Allrights Reserved. سایسون